Muistatko tämän suomalaisen NHL-tähden urotyön? Sedinit tarjoilivat – Salo tykitti: ”Veljesten kanssa oli kiva pelata”

Sami Salo pelasi pitkällä NHL-urallaan 878 runkosarjan ottelua ja teki niissä 99 maalia. Maaleista yli puolet syntyi ylivoimalla.
Kevään 2011 pudotuspeleissä Salo teki unohtumattoman tempun pyssyttäessään läntisen konferenssin finaaleissa kaksi ylivoimamaalia viidellä kolmea vastaan 16 sekunnin välein San Jose Sharksin verkkoon.
– Se oli aika hieno muisto. Teimme kolme 5-3 -maalia siinä pelissä. Ensimmäisen teki (Ryan) Kesler mun ja toisen Sedinin veljeksen syötöstä. Saimme heti uuden 5-3:n, tein maalin ja kaveri heitti kiekon katsomoon saman tien. Saimme kolmannen. Siitä tuli toinen maalini. Se oli aika ainutlaatuinen peli, hekottelee Salo tilanteen muistolle Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
Henrik ja Daniel Sedin syöttivät molemmat Salon maaleista.
– Noiden veljesten kanssa oli kiva pelata. Kunhan teit itsesi pelattavaksi, niin kiekko tuli lapaan. Pari kuviota oli, joita oltiin kauden aikana. Kaksi kertaa putkeen onnistui sama kuvio. Se oli ihan hienoa aikaa., Salo sanoo.
Salo ja Vancouver etenivät Stanley Cupin finaaleihin, jotka nähdään sunnuntaina Viasatilla.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa