”Mörkö” Anttila vaikutti Jokerien uuden tähtipakin siirtoon – ”Hänestä oli minulle suuri apu”

KHL-joukkue Jokerit on urakoinut siirtomarkkinoilla. Yksi joukkueen mielenkiintoisimmista tulokkaista on puolustaja Jakub Krejcik, joka siirtyi Kärpistä Jokereihin kauden päätteeksi. Tshekkipakki kertoo Jokerien verkkosivujen haastattelussa, että hän valitsi kahden vaihtoehdon väliltä Jokerit: toinen tarjous oli Sveitsin liigasta.
Ennen päätöstä Krejcik kävi asiaa läpi Örebro -aikaisen joukkuekaverinsa, Marko ”Mörkö” Anttilan kanssa.
– Marko on ollut pitkään siellä (Jokereissa) ja hän tietää kaiken seurasta. Hänestä oli minulle suuri apu, Krejcik kertoo Jokerien kotisivuilla.
Anttila ei ole Krejcikin mukaan muuttunut – viittaus on luonnollisesti siihen, että tuleva joukkuekaveri on MM-kultajoukkueen kapteeni.
– Hän tuntuu samalta kaverilta kuin Ruotsissa, mutta ehkä hän tekee nykyään enemmän maaleja, Krejcik arvioi.
Jakub Krejcik oli ehdottomasti viime kauden Liigan yksi parhaista puolustajista, monen mielestä paras. Entinen Lukon ja viimeksi Kärppien pakki toivoo – ja uskoo – ottavansa ensi kaudella Jokereissa ison roolin.
– Haluan auttaa joukkuetta paremmaksi ja että joukkue kehittää myös minua pelaajana. Tykkään pelata paljon ja toivottavasti pystyn ottamaan ison roolin, Jokerien hankinta sanoo.
Puolustuksessa onkin isot luistimet täytettävänä, kun täysosumakauden pelannut Mikko Lehtonen lähtee Toronton riveihin. Krejcikin viime kauden tehot 8+22 kertovat siitä, että puolustajalla on myös vahvaa osaamista hyökkäyssuuntaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Kari Pätäri paljastaa Noriaki Kasain salaisuuden
- Liiga-seura teki yllättävän hankinnan – kiinnostaako ketään?
- Mieletön peppukuva! Suomalainen aiturikaunotar räväytti – ”Niin seksikästä”
- Tappara-kipparilla vahva luotto: ”Uudet jutut ovat edessä”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista