MM-kultaleijona kertoo Liiga-podcastissa erilaisessa haasteessaan: ”Pidän itseäni varmempana työskentelijänä jäällä kuin konsoleilla”

Viime keväänä maailmanmestaruutta juhlinut Harri Pesonen edustaa JYPiä Liigan ePlayoffseissa. Hän kertoo projektista Liiga-podcastin uusimmassa jaksossa.
– Oli ihan hauskaa, kun tämmöinen pyyntö tuli JYPin puolelta. Kun aikaa niin sanotusti on, niin on kiva lähteä kokeilemaan urheilua tuossakin muodossa. Itseluottamus on tietysti aina hyvä, mutta tulos on vähän arvoitus. Pidän itseäni varmempana työskentelijänä jäällä kuin konsoleilla, hän sanoo.
Pesonen ei ole edustanut JYPiä liki kymmeneen vuoteen, mutta tietää, millaisella joukkueella hän lähtee pelaamaan.
– Kokoonpano on suhteellisen tuttu. Ehkä siinä vähän joutuu ketjuja muokkaamaan, kun yleensähän ne eivät ole saman tien ihan kohdillaan. Katsotaan, pitääkö vielä soittaa ”Peksi” Tirkkoselle kokoonpanoa varten.
Ottelut selostaa Jani Alkio, Pesosellekin tuttu selostaja.
– Kivan mausteenhan se tuo, ja saadaan siitä viihteellinen homma. Eiköhän ”Jantta” ole prepannut itseään kuntoon ja nähdään hyvää suorittamista. Ihan hauskaa hänellekin, että on erilaista selostuspuuhaa, Pesonen sanoo.
Pesosen kuulumiset ja Tapparaan palaavan Dominik Hrachovinan haastattelut löytyvät Suplan Liiga-podcastissa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Mourinhon koirankopissa istunut saksalaislegenda valloittamaan Amerikkaa
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Antaako Anaheim nyt luottoa Vataselle?
- Antonio Conte kieltäytyi Real Madridin valmennuspestistä – Ykkösehdokkaaksi nousi uusi mies
- Antti Muurinen: ”Brasilian pitää onnistua tosi hyvin”