Miten NHL:n tähtipuolustajien hirmuiset peliminuutit ovat mahdollisia? – Suomalaisasiantuntija vastaa
Kuva: Getty Images
San Jose Sharks eteni keskiviikkoaamuna jatkoon NHL:n pudotuspelien toiselle kierrokselle. Sharks pelasi kahdessa viimeisessä ensimmäisen kierroksen ottelussaan jatkoeriä, mikä nosti joukkueen tähtipuolustajien peliminuutit aivan valtavalle tasolle.
Brent Burns pelasi kuudennessa pelissä yli 42 minuuttia ja seitsemännessäkin yli 39 ja puoli minuuttia.
Monivuotinen NHL-pelaaja Ossi Väänänen kertoo taustoja Burnsin urakoinnille Suplan tuoreessa NHL Playoffs -podcastissa.
– Ensinnäkin pitää olla viimeisen päälle ammattilainen ja urheilija, että pystyt käsittelemään tuollaisia minuutteja. Samaan aikaan, kun mietitään Burnsia, niin hänhän on joka puolella kenttää! Ei hän tyydy vain puolustamaan, vaan hän hyökkääkin ikään kuin välihyökkääjänä, Väänänen sanoo.
Myös jaksaminen on Väänäsen mukaan eräänlainen taitolaji.
– Se tuntuu kropassa ihan varmasti. Kaikki kivet käännetään levon suhteen, mutta Burns on kokenut veteraani ja hän tietää, miten näitä pitää lähestyä ja on tottunut tuohon isoon vastuuseen. Hän on varmasti myös tottunut pelaamaan väsyneenä. Pelaajissakin on eroja. Jos pelaaja a:lle lyö hapot jalkaan, ei hänelle ole mitään käyttöä. On erilaisia kroppia. Joku pystyy toimimaan happojen kanssa paljon paremmin, eli vaikka on väsynyt, niin pää ja kädet toimivat. Näkisin, että Burns on yksi heistä, jotka pystyvät käsittelemään väsymystä hyvällä ja tehokkaalla tavalla, hän sanoo.
NHL Playoffs – kohti Stanley Cupia -podcast on kuunneltavissa Suplassa.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen