Mitä Pietari tarjoaa Leijonien faneille? Katso video
Kuva: Getty Images
Venäjän Pietarissa pelattavat jääkiekon MM-kisat houkuttelevat kaupunkiin suuren määrän turisteja. Myös suomalaisia on saapunut paikalle runsaasti kannustamaan Leijonia.
Aikamatkat on kuljettanut kisoihin noin 350 suomalaista. Ryhmillä on mahdollisuus tutustua Pietariin lomansa aikana oppaan vinkeillä ja opastuksella.
– Tässä takanamme on Pietarin yksi kuuluisimmista nähtävyyksistä, Iisakinkirkko, jota rakennettiin kuuluisat 40 vuotta, Aikamatkojen toimitusjohtaja Mikko Koistinen kertoo Leijonat.com-sivuston videolla.
Koistinen paljastaa videolla myös, miten Suomi liittyy Iisakinkirkkoon ja sen rakentamiseen.
Pietarissa on tunnetusti vilkas yöelämä, mikä on monien suomalaisturistien mieleen. Kulttuuriin pääsee myös tutustumaan erikoisilla tavoilla.
– Jos tykkää oikeasti viihtestä, niin täällä on myös todella upea viihdemaailma. Jotkut yökerhot ovat auki jopa 24 tuntia. Jos haluaa yhdistää kulttuuria ja viihdettä, voi esimerkiksi vuokrata limusiinin ja lähteä sillä ajamaan ympäri kaupunkia, Koistinen sanoo.
Kyseisen videon pääset katsomaan täältä.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen