Miltäköhän mestaruusjuhlat näyttäisivät? Koko Napoli sekosi Juventuksen kaadosta!

Italian Serie A:n mestaruustaistelu muuttui kuumaakin kuumemmaksi, kun Napoli otti 1-0-vierasvoiton Juventuksesta sunnuntaina.
Kalidou Koulibalyn pusku ottelun viime minuuteilla takasi Napolille 1-0-voiton ja kavensi Juventuksen sarjajohdon napolilaisiin vain yhteen pisteeseen. Serie A:ta on pelaamatta neljä kierrosta.
Juventuksen kaatamisesta seurasi Napolissa totaalinen kansanjuhla ilotulitusten paukkuessa ja ihmisten vyöryessä kaduille juhlimaan.
Fanit rynnivät myös lentokentän laitamille antamaan sankarivastaanoton kotiin palanneelle joukkueelle.
Napolin edellisestä Scudettosta on kulunut lähes ikuisuus, sillä edellisen kerran pokaalia nosteltiin Napolissa kauden 1989-90 päätteeksi argentiinalaislegenda Diego Maradonan johdolla. Sunnuntain juhlien jälkeen voi vain kuvitella, minkälaiseksi juhlinta yltyy, mikäli kevään päätteeksi Napolissa juhlitaan mestaruutta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon