Mies joka teki historiaa – ainoana Real Madridia, Atleticoa ja Barcelonaa luotsannut valmentaja on poissa

Madridissa ja Barcelonassa ollaan harvoin yhtä mieltä asioista ainakaan jalkapalloon liittyen, mutta tänä maanantaina suru yhdistää molempia jalkapallokaupunkeja koronaepidemian lisäksi. Huippuvalmentaja Radomir Antic on menehtynyt 71-vuotiaana.
Serbialainen Antic kirjoitti hämmästyttävää historiaa urallaan. Hän on ainoa valmentaja, joka on luotsannut niin Real Madridia kuin Barcelonaa ja lisäksi Atletico Madridia. Juuri Atletico kertoi Anticin kuolemasta – ”Atletin” peräsimessä hän voitti niin La Ligan kuin Copa del Reyn kaudella 1995-96.
Pelaajana mm. Partizan Belgradia, Fenerbahcea, Real Zaragozaa ja Lutonia edustanut Antic valmensi urallaan Espanjassa kolmen huippuseuran lisäksi pääsarjatasolla myös Real Zaragozaa, Real Oviedoa ja Celta Vigoa. Espanjan vuosien jälkeen Antic palasi kotimaahansa ja luotsasi Serbian maajoukkuetta 2010 MM-lopputurnauksessa.
Anticin viimeiset valmennuspestit olivat Kiinassa. Valmentajantehtäviensä ohella hän oli tunnettu ja suosittu kommentaattori Espanjassa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin