Mestarisuosikit aloittivat Valioliigan vahvasti
Valioliiga pyörähti käyntiin viikonloppuna ja mestarisuosikit Manchester City ja Arsenal eivät olleet yllätettävissä.
Erling Haalandilla kesti vain kolme minuuttia maalitilinsä avaamiseen ja lopulta City kaatoi Burnleyn selvästi 3-0.
Arsenal oli tositoimissa lauantaina saadessaan kotikentälleen Nottingham Forestin. Arsenal aloitti kauden ottamalla kotonaan 2-1-voiton.
Newcastle aloitti räväkästi, kun Aston Villa jäi täysin jalkoihin numeroin 5-1. Alexander Isak toimi joukkueen tehomiehenä kahdella osumallaan.
Brighton sai niin ikään hyvän startin kauteen, kun sarjanousija Luton joutui pettymään Brightonin pidettyä pisteet kotonaan 4-1-voitolla. Fulham kaatoi Evertonin 1-0 ja Crystal Palace samoin numeroin Sheffield Unitedin.
Valioliiga jatkuu sunnuntaina kahdella mielenkiintoisella kohtaamisella, kun Brentford saa kotikentälleen Tottenhamin ja todellisessa huippukohtaamisessa Chelsea isännöi Liverpoolia. Kierros paketoidaan maanantaina Manchester Unitedin ja Wolverhamptonin kohtaamisella.
Elisa Viihde Viaplay näyttää kaikki Valioliigan ottelut suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle