”Melkein yhtä iso skandaali kuin Lance Armstrongin kärähtäminen” – yleisurheilulle kova isku

Kenialaisjuoksija Asbel Kipropin jääminen kiinni dopingtestissä on iso isku yleisurheilulle ja etenkin 1500 metrin juoksulle, jossa Kiprop on voittanut niin olympiakultaa kuin MM-kultaakin.
Kipropin kovina kilpakumppaneina ovat vuosikaudet olleet norjalaisveljekset Henrik ja Jakob Ingebrigtsen, joille uutinen kärähtämisestä oli todella masentava shokki.
– 1500 metrillä tämä on melkein yhtä iso skandaali kuin Lance Armstrongin kärähtäminen; Henrik Ingebrigtsen kuvaili NRK:lle.
– Kiprop on on ollut se juoksija, johon kaikki ovat verranneet itseään. Hän ollut paras ja juossut nopeimmat 1500-metriset viime vuosina. Kyse ei ole kenestä tahansa.
Mitään epäilyksiä ennakkoon ei ole ollut, vaikka testaaminen Keniassa on kohtuullisen harvassa ja Euroopassakin voi juosta vältellen testejä.
– Hän on huijannut ja hyvä että hän jäi kiinni. Sitä tuntee vain itsensä todella petetyksi kun yksi maailman viime vuosien parhaista juoksijoista on dopattu.
Myös velipoika Jakob on samoilla linjoilla.
– Tämä on ärsyttävää ja myös traagista kaikille juoksijoille, jotka ovat tehneet töitä mitalien ja hyvien sijoitusten eteen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin