McLarenille kaksoisvoitto Kiinassa
McLaren jatkoi voittojen tiellä, kun Oscar Piastri juhli Kiinan F1-osakilpailun voittoa. McLarenin panosta täydensi Lando Norrisin kakkostila.
Piastri lähti kisaan paalupaikalta ja ajoi voittoon. Norris kärsi jarruongelmista eikä pystynyt haastamaan tallikaveriaan.
George Russell ajoi kolmanneksi ja Max Verstappen nousi neljänneksi. Seuraavaksi maalilinjan ylittivät Ferrarin kuskit Charles Leclercin ja Lewis Hamilton, mutta heidät hylättiin kisan jälkeen. Leclercin auto oli liian kevyt ja Hamiltonin pohjalevy oli kulunut liikaa.
Kaksikon hylkäämisen myötä Alpinen Esteban Ocon nousi viidenneksi ja Oliver Bearman täydensi tallin vahvaa kokonaispanosta ollen kahdeksas.
Kimi Antonelli kuskasi Mercedeksensä kuudenneksi ja Alex Albon jatkoi vahvaa alkukauttaan ollen seitsemäs ja viimeiset pisteet menivät Lance Strollille ja Carlos Sainzille, kun edeltä oli hylätty myös Pierre Gasly.
Seuraava F1-kisa ajetaan Japanissa huhtikuun ensimmäisenä viikonloppuna.
Viaplay esittää kaikki F1-tapahtumat suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- Putosiko Real Madrid kelkasta? Kaikki valtit Barcelonan käsissä
- Nyt se on varmaa – Florida ulos pudotuspeleistä
- AC Oulu murjoi Gnistanin Veikkausliigan avauksessa
- Mahtava nousu – ja takaisin kanveesiin
- Luca Doncic jäämässä rannalle – vetoomusta valmistellaan
- Tappara Hämeenlinnaan – kaikki sarjat jatkuvat
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas