Markku Kanerva ylisti Saksan taktisia ratkaisuja

Kapteeni Philipp Lahm pelaa keskikentällä, laidalla, puolustuksessa… Saksan leiristä jo puoliksi kiistetty laitapuolustajan paikka oli lopulta oikea vastaus ja Huuhkajaluotsi Markku Kanervan mukaan yksi ratkaisuista puolivälierävoitossa Ranskaa vastaan.
Kanerva antoi kaikkineen kiitosta Saksan päävalmentaja Joachim Löwin laatimalle palapelille.
– Löwiltä hyvin laadittu avauskokoonpano ja puolustuksen uudelleenorganisointi. Hyvänä vetona Ranskan aloitukseen ennakoidun Griezmannin pysäyttämiseksi Löw siirsi Lahmin pakiksi, Kanerva puntaroi.
– Uusi keskikenttäkolmikko sitten eliminoi hyvin muun muassa Pogban pelinrakentelun. Khedira oli keskikentällä lisäksi erinomainen tukien hyökkäystä.
Ero joukkueitten välillä ei Kanervan mukaan ollut kuitenkaan suuren suuri.
– Saksan koko joukkueen puolustus oli hieman paremmin organisoitu ja yhtenäisempi kuin Ranskan. Kuitenkin Ranskalla sai luotua riittävästi hyviä maalipaikkoja vähintään tasapeliin. Tasainen peli, joka ratkesi lopulta erikoistilanteeseen.
Yksilönä esille nousi Kanervan mukaan yksi mies.
– Man of the match oli Mats Hummels. Hän oli puolustuksen liideri ja voittomaalin tekijä. Neuerilta nähtiin lisäksi pari käänteentekevää torjuntaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Leijonat päätti alkulohkon voittoisasti – puolivälierävastus selvillä
- Leijonat kaatoi Kanadan
- Max Verstappen Imolan ykkönen
- Leijonat nihkeään voittoon Latviasta
- Toronto pakotti Floridan seitsemänteen otteluun
- Leijonat murjoi Slovenian
- Kasperi Kapanen Edmontonin sankari – Florida tarrasi jatkopaikkaan
- Mikael Granlund hattutemppusankarina
- Ruotsi niukasti Leijonia vahvempi
- Mikko Rantasen hurja vire jatkuu