Manchester United pilasi suojattinsa suunnitelmat – tähän vaihtopenkille jumittuneen pelaajan siirto kariutui

Manchester Unitedin puolustajan Daley Blindin siirtoa italialaisen AS Roman riveihin pidettiin todennäköisenä. Tammikuun siirto ei kuitenkaan yllättäen toteutunut, vaan Blind jää loppukaudeksi Unitediin.
Nyt Express on kertonut syyn siirron kariutumiselle. Lehden mukaan Roma olisi halunnut kiinnittää Blindin lainasopimuksella, mikä ei sopinut Unitedille. Brittiseura halusi Blindin siirtyvän seuraan pysyvästi.
Roma taas oli kiinnostunut hollantilaisen palveluista lainasopimuksella, joka ei sido heitä mihinkään.
Blindin tilanne Unitedissa vaikuttaa vaikealta. Hän on pelannut vain reilut 270 minuuttia tällä kaudella Valioliigassa. Penkkimiehen rooli ei varmasti lämmitä Amsterdamissa syntyneen 27-vuotiaan mieltä.
Muun muassa Unitedin entinen manageri Louis van Gaal on sanonut avoimesti, että penkille juuttuneen Blindin kannattaisi lähteä seurasta. Seuraavan kerran se on mahdollista kesällä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi