Magnar Dalen: ”Outoa jos F1:ssä olisi rangaistuskierros renkaanvaihdosta”

Kuva: Getty Images
Suomen hiihtomaajoukkueen päävalmentaja Magnar Dalen kritisoi ankarasti lauantaisen naisten 30 kilometrin suksienvaihdon toteutustapaa.
Suksienvaihtoon menneet hiihtäjät joutuivat kiertämään pienen ekstralenkin itse vaihto-operaation lisäksi ja aikaa koko prosessi vei pyöreät 35 sekuntia.
– Tämä oli fiasko FIS:lta [Kansainvälinen hiihtoliitto]. Suksienvaihdon tarkoitus on se, että jos hiihtäjällä on jotain vikaa suksissaan, hän voi vaihtaa ne parempiin. He yrittivät saada kilpailuun jännitystä, mutta epäonnistuivat, Dalen sanoi Expressenille.
– Ei pidä verrata hiihtoa formula 1:een, mutta olisi todella outoa jos F1:ssä kuljettajat joutuisivat ajamaan rangaistuskierroksen renkaanvaihtoon tullessaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan