Maastohiihtoura katkolla – Suomalainen olympiakisakonkari pohtii paluuta vanhaan kesätyöpaikkaansa
Kuva: Getty Images
Suomea arvokisoissa vuosien 2011–2018 välillä edustanut Anssi Pentsinen, 31, on lopettamassa hiihtouraansa.
Pyeongchangin olympiakisojen pettymyksen jälkeen Pentsinen pohtii hiihtouransa lopettamista ja palaamista niin sanottuihin normitöihin.
– Ajatus on tällä hetkellä se, että ura päättyy tähän kauteen. Lopullisen päätöksen täytyy syntyä kevään aikana, syyskuussa ei saa tulla sellaista tunnetta, että tuli tehtyä väärä päätös, Peitsinen kertoo Ilta-Sanomille.
Pentsinen opiskeli nuorempana Jyväskylässä rakennusalan insinööriksi ja teki töitä kesäisin HB Betoni–nimisessä yrityksessä. Yritys toimi myös hänen pitkäaikaisena sponsorina.
– Olen saanut yhtiöstä myyntialan työtarjouksen. Minusta tulisi tekninen myyjä. Myös valmennus kiinnostaa, mutta realismia Suomessa on, että sitä tehtäisiin päätyön ohessa, Peitsinen kertoo suunnitelmistaan.
Lähde: Ilta-Sanomat
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen