Maastohiihtoura katkolla – Suomalainen olympiakisakonkari pohtii paluuta vanhaan kesätyöpaikkaansa
Kuva: Getty Images
Suomea arvokisoissa vuosien 2011–2018 välillä edustanut Anssi Pentsinen, 31, on lopettamassa hiihtouraansa.
Pyeongchangin olympiakisojen pettymyksen jälkeen Pentsinen pohtii hiihtouransa lopettamista ja palaamista niin sanottuihin normitöihin.
– Ajatus on tällä hetkellä se, että ura päättyy tähän kauteen. Lopullisen päätöksen täytyy syntyä kevään aikana, syyskuussa ei saa tulla sellaista tunnetta, että tuli tehtyä väärä päätös, Peitsinen kertoo Ilta-Sanomille.
Pentsinen opiskeli nuorempana Jyväskylässä rakennusalan insinööriksi ja teki töitä kesäisin HB Betoni–nimisessä yrityksessä. Yritys toimi myös hänen pitkäaikaisena sponsorina.
– Olen saanut yhtiöstä myyntialan työtarjouksen. Minusta tulisi tekninen myyjä. Myös valmennus kiinnostaa, mutta realismia Suomessa on, että sitä tehtäisiin päätyön ohessa, Peitsinen kertoo suunnitelmistaan.
Lähde: Ilta-Sanomat
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille