Maailman parhaana pidetty sentteri oli HIFK:n mies – NHL-seura varasti: ”Ei ollut lihaksia vastustaa”

Maailman kaikkien aikojen parhaaksi sentteriksikin ylistetty Igor Larionov allekirjoitti keväällä 1989 sopimuksen HIFK:n kanssa.
HIFK:n silloinen seurapomo Frank Moberg kävi Ruotsissa tapaamassa maajoukkuereissulla olevaa venäläistaituria ja sai tämän nimen alle sopimuspaperiin.
– Ajattelin, perhana, nyt tapahtuu jotain todella erikoista, Moberg muistelee tilannetta 120 tarinaa IFK:sta sarjassa.
Kauaa ei Moberg ehtinyt ajatuksella mehustella.
– Jonkun aikaa myöhemmin Vancouver ilmoitti, että ovat varanneet kyseisen äijän oikeudet ja se lopetti sen homman siihen. Ei minulla ollut lihaksia vastustaa tällaista siirtoa, Moberg toteaa.
Larionov ei sitten HIFK:ssa pelannut, mutta muutaman ottelun NHL:ssä. Yhteensä niitä kertyi 1071 kappaletta ja tehoja niissä 199+542. Stanley Cupin hän voitti kolmesti. Uran jälkeen Larionov nimettiin oikeutetusti NHL:n Hall of Fameen.
Katso koko tarina IFK:n verkkosivuilta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon