Lupaavat suomalaisveljekset pitkiin jatkosopimuksiin Hollannissa
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen nousseet Richard (kuvassa) ja Fredrik Jensen ovat tehneet jatkosopimukset hollantilaisen FC Twenten kanssa.
Veljesten sopimukset ulottuvat kesään 2020. 19-vuotias hyökkääjä Fredrik on pelannut Hollannin pääsarjassa tällä kaudella yhdeksän ottelua. Vuotta vanhempi toppari Richard ei ole vielä debytoinut edustusjoukkueessa.
Richardin edellinen sopimus oli kesään 2017 ja Fredrikin 2018. FC Twente on Hollannin pääsarjassa sijalla kahdeksan ja kohtaa tänään perjantaina Heraclesin kotikentällään.
Richard muutti Hollantiin vuonna 2012 ja Fredrik reilu vuotta myöhemmin. Molemmat kuuluivat jo viime EM-karsinnoissa Tommi Kautosen valmentamaan Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Manchester United köysissä brittikenttien 53:nneksi ”parhaan” joukkueen kanssa
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Huuhkajat taipui Romanian vieraana
- IL: SM-liigan entiselle maalikuninkaalle tylyt lähtöpassit
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Suomalaisilla karmaiseva kauden startti