Loukkaantumiset ja heikko syysjakso Klubin turmana

Kuva: Juha Tamminen
HJK kärsi tällä kaudella loukkaantumisista ja pelasi todella surkean tuloksellisen jakson elo-syyskuussa.
Kaikki kilpailut mukaan lukien HJK pelasi perättäin voitotta kymmenen ottelua elo-syyskuun aikana.
– En halua sanoa, että se jakso jotenkin sysäsi kauden suohon. Meillä oli kuitenkin paha heikompi jakso eikä tullut yhtään voittoa, mutta sitten tuli kaksi ja ollaan vain kaksi pistettä kärjestä. Jokaiselle joukkueelle tulee jossain välissä heikompia jaksoja, mutta nyt keskitytään tuleviin matseihin ja tässä on kaikki vielä auki, toppari Tapio Heikkilä painottaa sivustomme haastattelussa.
HJK:n heikompi pelillinen jakso johtui osaltaan todella isosta loukkaantumissumasta. Maajoukkuetauolla klubi sai taas lisää miehiä riviin ja loppukautta ajatellen tilanne on positiivinen.
– Harmi, että kausi loppuu, sillä nyt tilanne näyttää paljon paremmalta. Se näkyy heti treeneissä ja saadaan kunnon isoja pelejä aikaan. Päästään kilpailemaan kunnolla treeneissä ja se on asia mitä on kaivannutkin. Sen elementin puuttuminen on syönyt itse pelaamisestakin. Mitä paremmin treeneissä kilpailee ja pelaa kunnon pelejä niin ne heijastuu itse otteluunkin. Nyt näyttää paremmalta ja lähdetään positiivisin mielin loppukauden haasteisiin, Heikkilä päättää.
HJK kohtaa sunnuntain täydellä Veikkausliigakierroksella IFK Mariehamnin. Helsingissä pelattava ottelu alkaa klo 14.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Aino-Kaisa Saarista ahdisteltiin autossa: ”Yritti pussailla ja vaikka mitä”