Lohduton Lennon: ”Se oli kamalaa”

Glasgow Rangersin paluu Skotlannin mestariksi on sinettiä vaille valmis. Kestomestari Celtic on vaellellut varjojen mailla koko kauden, mutta pohjanoteeraus nähtiin lauantaina. Celtic hävisi kotonaan St. Mirrenille! Tämä siis tapahtui sarjassa, jossa on yllätys, mikäli kukaan ottaa edes tasapelipisteen kahdelta suurelta, Celticiltä tai Rangersilta. Nyt St. Mirren haki koko pistepotin Celticin kotikentältä.
– Se oli kamalaa. Me ansaitsimme sen, mitä tänään saimme. Sanoisin, että tämä surkein kokemus niiden kuuden vuoden aikana, kun olen Celticiä valmentanut, sanoi manageri Neil Lennon ottelun jälkeen BBC:n sivuilla.
Neil Lennonin asemasta on spekuloitu paljon. Saa nähdä, mitä jättiseuran board roomissa pohditaan lähipäivinä: putoaminen mestaruustaistelusta jo näin aikaisessa vaiheessa on paha isku, mestaruuden meneminen Rangersille vielä pahempi isku, mutta kumpikin näistä asioista on vielä selitettävissä. Mutta kotitappio St. Mirrenille on Celticille häpeä ja pelkästään fanit, mediasta puhumatta, vaativat jotain toimenpiteitä.
Rangers johtaa Skotlannin Valioliigaa tällä hetkellä ylivoimaisesti. Celtic on jäänyt peräti 23 pistettä, tosin kaksi ottelua vähemmän pelanneena. Skotlannin Valioliiga jatkuu viikko-otteluilla alkavalla viikolla. V sport kanavat ja Elisa viihde Viaplay seuraavat Glen Kamaran ja kumppanien edesottamuksia.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa