Lohduton Lennon: ”Se oli kamalaa”
Glasgow Rangersin paluu Skotlannin mestariksi on sinettiä vaille valmis. Kestomestari Celtic on vaellellut varjojen mailla koko kauden, mutta pohjanoteeraus nähtiin lauantaina. Celtic hävisi kotonaan St. Mirrenille! Tämä siis tapahtui sarjassa, jossa on yllätys, mikäli kukaan ottaa edes tasapelipisteen kahdelta suurelta, Celticiltä tai Rangersilta. Nyt St. Mirren haki koko pistepotin Celticin kotikentältä.
– Se oli kamalaa. Me ansaitsimme sen, mitä tänään saimme. Sanoisin, että tämä surkein kokemus niiden kuuden vuoden aikana, kun olen Celticiä valmentanut, sanoi manageri Neil Lennon ottelun jälkeen BBC:n sivuilla.
Neil Lennonin asemasta on spekuloitu paljon. Saa nähdä, mitä jättiseuran board roomissa pohditaan lähipäivinä: putoaminen mestaruustaistelusta jo näin aikaisessa vaiheessa on paha isku, mestaruuden meneminen Rangersille vielä pahempi isku, mutta kumpikin näistä asioista on vielä selitettävissä. Mutta kotitappio St. Mirrenille on Celticille häpeä ja pelkästään fanit, mediasta puhumatta, vaativat jotain toimenpiteitä.
Rangers johtaa Skotlannin Valioliigaa tällä hetkellä ylivoimaisesti. Celtic on jäänyt peräti 23 pistettä, tosin kaksi ottelua vähemmän pelanneena. Skotlannin Valioliiga jatkuu viikko-otteluilla alkavalla viikolla. V sport kanavat ja Elisa viihde Viaplay seuraavat Glen Kamaran ja kumppanien edesottamuksia.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille