Liverpoolin tähtipelaaja loukkaantui: “Lopettaisit jo, olet tehty lasista”

Liverpoolin hyökkääjä Daniel Sturridge loukkaantui harjoituksissa. Polvivaiva pitää hänet sivussa ainakin tämän päivän ottelusta Tottenhamia vastaan.
Uudella managerilla Jürgen Kloppilla on melkoisesti huolia, sillä Danny Ings ja Joe Gomez ovat ulkona koko loppukauden, Christian Benteke, Jordan Henderson ja Roberto Firmino potevat myös yhä vaivojaan.
Sturridge oli juuri toipunut lonkkavaivasta, joka piti hänet sivussa viisi kuukautta. Miehen loukkaantumislista vetää vertoja jopa Jari Litmaselle: kaudella 2012-2013 takareisivamma piti hänet sivussa kuukauden, lonkkavaiva kaksi viikkoa ja nilkkavamma kaksi kuukautta. Seuraavalla kaudella lonkka vaivasi kaksi viikkoa, nilkka viisi viikkoa ja takareisi kaksi viikkoa. Viime kaudella reisivamma söi ensin viisi viikkoa, pohje heti perään kuukauden. Sen jälkeen uusiutuikin reisivamma heti ja huilia tuli yli kaksi kuukautta. Loukkaantumisista huolimatta Sturridge on tehnyt Liverpoolille 43 maalia kolmen kauden aikana pelaamissaan 71 ottelussa, tälläkin kaudella kolmessa pelissä niitä on syntynyt kaksi.
Siitä huolimatta Liverpoolin fanit alkavat turhautua. Moni heistä oli twitter-kommenteissaan tänään jo lähinnä sarkastinen:
”Lopettaisit jo, olet tehty lasista”
”Daniel Sturridge on tehty puurosta”
”Pitäisiköhän Sturridgen vain yksinkertaisesti lopettaa jo”
”Minulla on ollut epäilykseni miehestä, mutta että hän on hauras kuin intialainen poppadom-leipä”
”Sturridge loukkaantuu vissiin jo noustessaan sängystään tai syödessään paahtoleipää”
”Mitä järkeä on pitää Sturridgea joukkueessa, hänen pitäisi hävetä, mies on seuran historian suurin pettymys”
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkaja-pelaajan joukkue lähellä jättipaukkua FA Cupissa
- FA Cupissa jysähti melkoinen pommi – Liverpool putosi alasarjajoukkueelle
- Patrik Laineen kuiva kausi jatkui
- Sebastian Aho hurjana – Aleksander Barkov iskussa
- Teuvo Teräväinen ja Artturi Lehkonen tehokkaina
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa