Litmanen elämäkertansa tekemisestä: ”Mielenkiintoinen, energiaa ja aikaa vievä prosessi”
Jari Litmasen omaelämäkerta Litmanen 10 julkaistiin tänään.
Tänään torstaina klo 13 Jari Litmasen omaelämäkerta näki päivänvalon. Tammen painama Litmanen 10 -opus julkaistiin Helsingin Olympiastadionilla järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.
Litmanen on ollut viime kuukaudet kiireinen kirjansa kirjoittamisen kanssa. Hän kertoi tilaisuudessa oman näkemyksensä elämäkerran tekemisprosessista.
– Prosessi oli mielenkiintoinen, energiaa ja aikaa vievä. Vaikeuksina oli osittain palata jonnekin sinne 1970-luvulle ja muistella asioita. Ihan hirveästi apua en muilta ihmisiltä saanut siinä. Tuntuu, että minulla on aika hyvä muisti verrattuna joihinkin muihin. Jos jollain asialla voin ylpeillä, niin ehkä sillä, Litmanen hymähti.
– Halusin tuoda esille, mitä olen elämässäni kokenut ja tehnyt. Itse olen suht tyytyväinen (lopputulokseen).
Litmasesta on jo aikaisemmin kirjoitettu yksi kirja, mutta silloin ”Kuningas” ei saanut itse vaikuttaa yhtä paljon lopputulokseen kuin tuoreimmassa tuotoksessa. Toimittaja Hannu Teider kirjoitti Litmasesta 1990-luvulla elämäkertakirjan ”Kultakenkä – tie mestaruuteen”.
– Edellinen kirja ei ollut ihan näkemykseni mukainen. Mietin silloin, että kun aika on kypsä, kerron itse tarinani omalla tavallani, Litmanen kertoi.
– Ei tässä sellainen tunne ole, että olen kirjailija. En jaksa uskoa, että minulta kovin montaa kirjaa enää tulee, mutta koskaan ei kannata sanoa ei koskaan, hän muistutti.
Litmasen kirja tuli myyntiin tänään maajoukkueen viralliseen kauppaan Fanimoon.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan
- 35 maaottelumaalia, 35 vuotta – ALS-tauti vei hyökkääjän nuorena hautaan