Liigaseuran kokenut valmentaja ihmettelee – miksi Valioliigan jätti ei panostanut pelaajahankintoihin?
Kuva: Juha Tamminen
Englannin Valioliigan suuriin lukeutuvan Arsenalin pitkäaikaisen managerin Arséne Wengerin olisi pitänyt satsata pelaajahankintoihin jonkin verran enemmän kesällä.
Tätä mieltä on Veikkausliigassa pelaavan HIFK:n päävalmentaja Antti Muurinen. Kokeneen valmentajan mielestä lontoolaisseura ei lukeudu Valioliigan kärkiseuroihin tällä kaudella.
– Arsenal on taas sellainen… Se ei ole pystynyt hankkimaan tarvittavia pelaajia. Alku on heti osoittanut sen. Vaikka maanantaina tuli 2-0-voitto, niin ei se ole minusta sellainen [kärkijoukkue], Muurinen sanoi Valioliiga.comille.
Arsenal kukisti maanantaina West Bromwichin.
Muurinen, 63, vierailee tänään keskiviikkona Ravintola Kipinän DHL -illassa Helsingin Kalliossa. Paikan päällä seurataan kello 21.45 alkavaa Mestarien liigan ottelua PSG-Bayern München. Ottelun ennakko-osuutta on mahdollisuus seurata suorana lähetyksenä Valioliiga.comin Facebook-sivuilla noin klo 21 alkaen.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen