Liigan viime kauden tähti läpimurrostaan: ”Ei siihen mitään yhtä-kahta taikatemppua ole”
Viisi kautta Liigassa viettänyt Miika Koivisto, 27, siirtyi viime kauden jälkeen Jukureista Kärppien riveihin.
Vaasalaislähtöisen puolustajan meriitit viime kaudelta ovat komeaa luettavaa. Hän pelasi 56 ottelua tehopistein 4+33, saavutti puolustajien pistepörssin toisen sija ja yhdeksän ottelua Leijona-paidassa.
– Tietysti taustalla on vuosien työ. Ei siihen mitään yhtä-kahta taikatemppua ole, että tuollainen kausi tulee. Pitkäjänteisesti on tehty hommia ja sitten vaan kaikki palaset sattui loksahtamaan paikoilleen, Koivisto tuumaa Kärppien verkkosivuilla.
Viidellä Liiga-kaudellaan Koivisto on edustanut KalPaa, Lukkoa ja viimeisimpänä Jukureita. Kärppiin miehen toi halu menestyä ja kehittyä.
– Täällä on hyvä mahdollisuus pärjätä joukkueena ja ottaa steppi vielä, että pääsee pelaamaan enemmän kansainvälisiä pelejä, Koivisto toteaa.
Lähde: Kärppien verkkosivut
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen