Liigan ennätysmies paljastaa: ”Selkä oli pudotuspeleissä erittäin huonossa hapessa”
Pelicansin puolustaja Juha Leimu nousi viime kaudella otsikkoihin tehtyään ennätysnopean hattutempun JYP:iä vastaan.
Pelicansin verkkosivujen haastattelussa Leimu paljastaa, että kausi ei ollut pelkää riemukulkua. Kevään pudotuspeleissä Leimu ei pystynyt pelaamaan kuin ylivoimavaihtoja.
– Selkä oli pudotuspeleissä erittäin huonossa hapessa. Se ei kestänyt kontaktia, muttei oikeastaan rasitustakaan. Siitä tuli lisäksi hermovikaa jalkaan, mikä katkaisi hieman jalan toimintaa, niin luistelukin oli hankalaa, Leimu kertoo Pelicansin sivuilla.
– Nyt ollaan kuitenkin menossa jo hyvään suuntaan. Selän kanssa tehdään hommia, ja tähtäin on ihan normaalisti siellä kauden alussa. Harjoittelu on ollut vähän valikoivaa, kun yritämme selkää kuormittavia asioita jättää vielä vähemmälle. Treeniin tuodaan kuitenkin koko ajan lisää uutta, Leimu toteaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä
- Suomalaisnuorukaiset vahvoina NHL:ssä
- Max Verstappenin liito jatkuu – McLarenit pulassa
- Manchester United kaatoi Liverpoolin
- Kevin Lankinen torjui Vancouverille voiton
- Sebastian Ahon tehovireelle jatkoa
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – NHL, Valioliiga ja F1 vahvasti esillä
- Alkukauden suomalaisyllättäjä jatkoi pisteputkeaan