Lauri Markkanen hienosti tupla-tuplaan Bullsin voitossa
Kuva: Getty Images
NBA:ssa Lauri Markkanen pussitti 14 pistettä ja repi 14 levypalloa, kun Chicago Bulls selätti Washington Wizardsin 101-92.
Loukkaantumissumasta kärsivä Wizards pisti kotikentällään kunnolla kampoihin, mutta päätösneljänneksellä Bulls onnistui vetämään johtoasemansa kymmenen pisteen tienoille. Bulls on nyt voittanut kolme viimeisestä neljästä ottelustaan.
Markkaselle 14 pisteen ja 14 levypallon tupla-tupla oli hänen kauden kolmantensa. ”Finnisher” pisti ilmaan viisitoista pelitilanneheittoa, joista tiensä nailonin lävitse löysi viisi. Kolmoset upposivat yksi viidestä yrityksestä. Suomalaisen näyttävin suoritus oli komea yhden käden donkki.
Toisen ottelunsa loukkaantumisen jälkeen pelannut Zach LaVine oli Bullsin paras pistemies 24 pisteellä saaden tukea Markkasen lisäksi muun muassa Wendell Carter Jr.:ltä (17/13). Wizardsin ykkönen oli Bradley Beal (34/7).
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu