Lassevirenit tehneen norjalaissensaation olympiakulta kerää hehkutuksia – ”Kovempi kuin rankkari Brasiliaa vastaan”

Norjalaishiihtäjä Simen Hegstad Krüger hiihti olympiakultaan uransa ensimmäisessä arvokisastartissa Pyeongchangin olympialaisten 30 kilometrin yhdistelmäkilpailussa uskomattomien vaiheiden jälkeen.
24-vuotias Krüger kaatui heti kisan alkuvaiheessa ja jäi koko joukon hännille rikkoutunut sauva kädessään. Kuin Lasse Virén aikanaan nuori norjalainen nousi vaikeuksien kautta olympiavoittajaksi. Hän hiihti joukon kiinni takamatkalta ja teki irtiottonsa vapaalla hiihtotavalla noin neljä kilometriä ennen kisan loppua. Krüger otti lopulta voiton kahdeksan sekunnin erolla ennen Martin Johnsrud Sundbytä. Norjalaisten kolmoisvoiton varmisti Hans Christer Holund.
Olympiavoittaja Frode Estil suitsutti Krügerin temppua VG-lehdelle. Estil kaatui itse Torinon olympialaisten yhdistelmäkilpailussa nousten kuitenkin lopulta hopealle. Mitalin värin lisäksi Krügerin temppu oli Estilin mukaan muillakin mittareilla vielä kovempi.
– Kun minä tein sen, olin jo 33-vuotias olympiavoittaja. Krüger on vielä nuori poika. Olen eniten vaikuttunut siitä, että hän oli niin jääkylmä ja selvitti tilanteen hienosti, Estil sanoi.
Toinen olympiavoittaja Thomas Alsgaard vertasi suoritusta jalkapalloon.
– Tämä on isompi juttu kuin osua rankkareilla Brasiliaa vastaan. Muuta ei voi sanoa, 30 kilometrin kisan Lillehammerin olympialaisissa voittanut Alsgaard totesi.
Yhdistelmäkisan paras suomalainen oli 19:nneksi sijoittunut Iivo Niskanen.
Lähde: VG.no.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM