Lähes tuhannen ottelun NHL-pakki ripustaa hokkarit naulaan
Kuva: Getty Images
Puolustaja Paul Martin lopettaa uransa jääkiekkoilijana. NHL:n runkosarjassa hänelle kertyi 870 ottelua, jonka lisäksi hän esiintyi 122 pudotuspeliottelussa.
37-vuotias jenkkipakki jäi ilman kunnollista NHL-sopimusta tälle kaudelle. Hän kertoo The Athleticin haastattelussa saaneensa tarjouksia tryoutille, mutta ne eivät kokenutta miestä kiinnostaneet.
Martin edusti urallaan New Jersey Devilsia, Pittsburgh Penguinsia ja San Jose Sharksia. Viime kaudella hän pelasi haipaitojen riveissä 14 runkosarjaottelua ja seitsemän pudotuspeliä. Hän edusti Yhdysvaltoja kaksissa MM-kisoissa ja kertaalleen olympialaisissa.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen