La Liga –seuran tähtipelaaja siirtyy Kiinaan – ”urheilullisesti kamala asia”
Kuva: Getty Images
Pahassa putoamiskurimuksessa Espanjan La Ligassa oleva UD Las Palmas on pitkän pyörittelyn jälkeen lopulta suostunut päästämään irti tähtipelaajastaan Jonathan Vierasta.
Vieran siirtyminen Kiinan pääsarjaan on ollut tapetilla jo syksystä lähtien ja nyt asioista on viimein päästy sopuun. Las Palmas kuittaa siirtokorvauksena Beijing Guoanilta 23 miljoonaa euroa ja Viera puolestaan siirtyy nauttimaan kuuden miljoonan euron vuosipalkkaa Aasiaan.
Las Palmasin puheenjohtaja Miguel Ángel Ramírez oli hiukan kaksijakoisissa mietteissä sopimuksen saatua sinettinsä.
– On mahdotonta kilpailla niiden summien kanssa, joita he tarjoavat. Ratkaisu oli se, että Jonathan lähtee kesällä, mutta he eivät hyväksyneet sitä, joten minun piti etsiä paras mahdollinen keino, ettemme kärsisi enempää kuin tarpeellista, Ramirez kertoi seuran verkkosivuilla.
– En ole tyytyväinen sopimukseen. Minun oli pakko etsiä ratkaisu. Vaikka taloudellisesti saimme haluamamme, urheilullisesti katsoen tämä on kamala siirto.
LUE MYÖS:
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!