Kuullaanko pian isosta siirrosta? Seurapomo sanoo Zlatan Ibrahimovicin haluavan siirron Serie A:n pikkuseuraan
Zlatan Ibrahimovic saattaa palata pelaamaan Italiaan ja Serie A:han. 38-vuotias ruotsalaiskärki on ollut jopa lopettamishuhujen ympäröimä, mutta tiettävästi maalipyssy jatkaa uraansa.
Siirtohuhuissa MLS-seura Los Angeles Galaxya pari viime kautta edustanutta Ibrahimovicia on viety muun muassa juuri Italiaan sekä Espanjaan. Serie A:ssa pelaavan Bolognan urheilutoimenjohtaja Walter Sabatini sanoi suoraan Tuttomercatolle Zlatanin haluavan siirron seuraan.
– Ibrahimovic haluaa siirtyä seuraamme, koska hän kunnioittaa Sinisa Mihajlovicia. Teemme kaikkemme, jotta saamme tämän hulluuden tapahtumaan, Sabatini sanoi.
Sabatini alleviivasi, että siirto on mahdollinen ja jos se toteutuu, päällimmäinen syy siihen on Ibrahimovicin halu auttaa Bolognan päävalmentajana toimivaa Mihajlovicia.
Heinäkuussa Mihajlovicilla todettiin leukemia, ja siitä asti luotsi on käynyt aktiivisesti hoidoissa. Hänet on kuitenkin nähty muutamia kertoja Bolognan penkin päässä Serie A:n otteluissa.
Bologna on 20 joukkueen Serie A:ssa 12:s. Se on kerännyt 11 ottelustaan 12 pistettä. Zlatanin värväys tulisi tarpeeseen joukkueelle, joka on heiluttanut sarjakauden aikana verkkoa 15 kertaa.
LUE MYÖS:
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen
- Käsipallon EM-kisojen välieräjoukkueet selvillä
- Valtteri Bottas pääsi irti F1-testeissä
- Johanna Matintalo juhli ensimmäistä maailmancupin voittoaan
- Johanna Matintalo paras suomalainen sprintissä
- Naisten parisprinttikaksikko kolkutteli palkintopallisijoja
- Konsta Helenius taas pisteille
- LIV Golf täydentää Viaplayn golf-tarjontaa
- Suomen joukkueet maailmancupiin ja lentomäen
- Unitedista Manchesterin herra
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Päivän erikoinen: Viestiä kelkalla
- Ihana nainen rannalla! Kerttu Niskanen esittelee treenattua bikinikroppaansa – katso kuvat
- Päivän erikoinen: Luurankolaji
- Palloliitto palkkasi nuorimpiin maajoukkueisiin uuden päävalmentajan
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- ”Marsilaisetkin huomaisivat heti VAR:n suosivan Real Madridia” – Barcan puheenjohtajaehdokas laukoo kovilla
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Aleksander Barkov juhli tähdistöottelun voittoa