Kummallista – No totta Vivus!
Kuva: Getty Images
Historian toinen MM-lopputurnaus pelattiin vuonna 1934 Italiassa ja se on edelleen ainoa kerta, jolloin puolustava maailmanmestari ei ole ollut mukana lopputurnauksessa.
Italian kisoihin järjestettiin ensimmäistä kertaa karsinnat, mutta ne eivät koituneet vuoden 1930 maailmanmestarin Uruguayn kohtaloksi. Uruguay nimittäin vetäytyi koko kisoista protestina sille, että niin moni Euroopan maa oli jäänyt pois ensimmäisestä MM-lopputurnauksesta.
Tämän lisäksi kaikki brittimaajoukkueet loistivat poissaolollaan, sillä Englannin jalkapalloliitto FA:n kanta oli, että Brittein Saarten keskinäiset koitokset olivat ”paljon enemmän MM-kisat kuin Roomassa järjestetyt”. Tämä kanta joutui viimeistään toisen maailmansodan jälkeen outoon valoon, kun jalkapallon emämaan ylivertaisuus lajissa romuttui nopeassa tahdissa.
Lopputurnaus pelattiin 16 maan kesken suorassa cup-muodossa. Nykyaikana – tv-aikana – käsittämättömästi, mutta urheilullisesti hyvin perusteltuna, kaikki ensimmäisen kierroksen kahdeksan ottelua pelattiin samana päivänä ja samaan aikaan.
Mielenkiintoista oli myös se, että kahta ottelua lukuun ottamatta kaikissa peleissä kumpikin joukkue onnistui maalinteossa. Nuo kaksi ottelua olivat puolivälierien uusinta sekä toinen välierä – kumpikin päättyi 1-0 ja voittajana oli lopulta maailmanmestaruuteen saakka edennyt isäntämaa Italia. Italia ja 1-0. Ei ihan tuntematon asia myöhemmiltäkään vuosikymmeniltä.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- IS: SM-liigaseura teki tarjouksen Jokereista lähtöpassit saaneelle hyökkääjälle
- Ukko-Pekka Luukkonen torjui Buffalon voittoon
- Haka edustaa Veikkausliigaa cupissa – ”Kovatasoinen joukkue vastaan”
- Liverpoolin suomalaisfaneilla ikimuistoinen ilta Hyypiän seurassa – ”Todella hyviä pukukoppitarinoita”
- Mario Balotelli taas myrskyn silmässä: “Hän ei enää tässä seurassa kentälle astu!”
- Antti Törmäseltä outo homoviittaus YLE:n lähetyksessä
- Arsenal hankkimassa uuden huippumaalivahdin Saksasta!
- Barcelonan venkoilu loppui: Neymar ei pelaa El Clásicossa
- Diego Maradonan ex-vaimolta hurjia paljastuksia pariskunnan seksielämästä – ”Diego pyysi minua usein…”
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä hakee sopimusta NHL:stä