Kulttipelaaja palaa Crystal Palaceen – edelliskerralla kuusi maalia 13 ottelussa
Crystal Palace sai riveihinsä kauden kynnyksellä haluamansa pelaajan, kun Belgian maajoukkuemies Michy Batshuayi siirtyy ”Kotkien” paitaan koko kauden kestävällä lainasopimuksella Chelseasta.
Palacen faneilla ja myös manageri Roy Hodgsonilla on hyvät muistot Batshuayista. 26-vuotias belgialainen pelasi lainalla seurassa myös kaudella 2018-19 ja takoi 13 pelaamassaan ottelussa komeat kuusi maalia.
– Hän teki todella vaikutuksen seurassa edellisellä lainajaksollaan, olkoon että kyse oli vain viidestä kuukaudesta. Hän osoitti maalintekovoimaa, jota todella tarvitsimme silloin ja olemme varmoja, että samoin on nyt, Hodgson sanoi BBC Sportille.
Lainasopimukseen kuuluu osto-optio kauden päätteeksi.
Crystal Palace avaa Valioliigakauden kotonaan lauantaina Southamptonia vastaan. Ottelua voi kaikkien kauden Valioliigaotteluiden tapaan seurata suorana V Sportin ja Viaplayn kanavilla.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- IS: SM-liigaseura teki tarjouksen Jokereista lähtöpassit saaneelle hyökkääjälle
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä hakee sopimusta NHL:stä
- Ukko-Pekka Luukkonen torjui Buffalon voittoon
- Haka edustaa Veikkausliigaa cupissa – ”Kovatasoinen joukkue vastaan”
- Liverpoolin suomalaisfaneilla ikimuistoinen ilta Hyypiän seurassa – ”Todella hyviä pukukoppitarinoita”
- Mario Balotelli taas myrskyn silmässä: “Hän ei enää tässä seurassa kentälle astu!”
- Akillesjännevamma pitää Lukas Hradeckyn useita viikkoja sivussa: “Minua ei ole tehty punttisalille ja kuntouttamaan”
- Antti Törmäseltä outo homoviittaus YLE:n lähetyksessä
- Arsenal hankkimassa uuden huippumaalivahdin Saksasta!
- Barcelonan venkoilu loppui: Neymar ei pelaa El Clásicossa