Kulttipelaaja palaa Crystal Palaceen – edelliskerralla kuusi maalia 13 ottelussa
Crystal Palace sai riveihinsä kauden kynnyksellä haluamansa pelaajan, kun Belgian maajoukkuemies Michy Batshuayi siirtyy ”Kotkien” paitaan koko kauden kestävällä lainasopimuksella Chelseasta.
Palacen faneilla ja myös manageri Roy Hodgsonilla on hyvät muistot Batshuayista. 26-vuotias belgialainen pelasi lainalla seurassa myös kaudella 2018-19 ja takoi 13 pelaamassaan ottelussa komeat kuusi maalia.
– Hän teki todella vaikutuksen seurassa edellisellä lainajaksollaan, olkoon että kyse oli vain viidestä kuukaudesta. Hän osoitti maalintekovoimaa, jota todella tarvitsimme silloin ja olemme varmoja, että samoin on nyt, Hodgson sanoi BBC Sportille.
Lainasopimukseen kuuluu osto-optio kauden päätteeksi.
Crystal Palace avaa Valioliigakauden kotonaan lauantaina Southamptonia vastaan. Ottelua voi kaikkien kauden Valioliigaotteluiden tapaan seurata suorana V Sportin ja Viaplayn kanavilla.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen