Kulli taas korkeimmalle pallille – ”Meinasi lipsua”
Porsche GT3 Cup Challenge -rata-autoilusarjan neljäs osakilpailu ajettiin lauantaina 16. heinäkuuta Jurvan Botniaringillä. Yksi kuljettaja oli jälleen ylitse muiden, sillä Est1Race-tiimin Raimo Kulli ajoi aika-ajoissa paalupaikalle sekä voitti molemmat kilpailulähdöt.
Ensimmäisessä kilpailulähdössä rytisi heti sillä seurauksella, että Daniel Skurnik ja Tommi Haru joutuivat jättämään lopulta koko kilpailupäivän kesken. Onneksi tilanteesta selvittiin kuitenkin pelkillä peltivaurioilla.
Raimo Kullin jälkeen lähdössä toiseksi ajoi Wasa GT3 Racingin Johan Westergård jääden kärjestä vajaat 0,3 sekuntia ja kolmanneksi Relaa Racingin Emil Westman, joka jäi Kullista reilut 3,1 sekuntia.
Toisessa lähdössä Kulli karkasi jälleen heti lähdössä muilta, eikä nopeaa virolaista saanut kukaan enää sen jälkeen kiinni. Toiseksi tullut Emil Westman teki tosin kaikkensa ja hiillosti Kullia ankarasti, mutta ohitukseen se ei tällä kertaa riittänyt.
Westman jäi lopulta Kullista vain reilut 0,4 sekuntia. Kolmanneksi lähdössä tuli Johan Westergård, jolla eroa Kulliin kertyi lopulta 0,9 sekuntia.
Sarjan mestaruuspisteissä toiseksi nousseella Kullilla oli voitoista huolimatta ongelmia Porschensa takapään kanssa.
– Nyt oli sinänsä täydellinen viikonloppu, että olin nopein aika-ajoissa sekä voitin molemmat kilpailulähdöt. Kilpailuissa oli kuitenkin vähän haasteita auton perän kanssa ja se meinasi lipsua. Lisäksi treenaaminen jäi tällä kertaa aika vähälle, joten nämä asiat huomioon ottaen kilpailupäivä meni oikein hyvin, Kulli iloitsi.
Ratamoottoripyöräilijä Mika Kallio osallistui Botniaringillä avoimeen Time Trial -luokan kilpailuun Porsche 911 GT3 Cup Type 997 -autolla. Kallion ensimmäinen kilpailuviikonloppu Porsche ratissa sujui upeasti ja tuloksena oli luokkavoitto.
– Voittoahan tietysti aina lähdetään hakemaan. Nyt täytyy tietysti ottaa huomioon, että meillä oli aika eritasoisia Porscheja ja minulla sillä puolella kyllä selkeää ylivoimaa. Kuljettajasta ei ehkä tällä kertaa tämä tulos ollut niinkään kiinni. Mieltä lämmittää kuitenkin erityisesti se, että sain ajettua hyviä kierrosaikoja ja kyllä tästä kipinä syttyi.
– Mieli tekisi ehdottomasti ajaa Porschella lisää. Konsepti toimi hienosti ja kiitokset kaikille tässä projektissa mukana olleille. Huomenna sunnuntaina palataan kuitenkin niin sanotusti arkeen ja suuntaan Red Bull Ringille Itävaltaan KTM-tallin kanssa MotoGP-sarjan virallisiin testeihin, jotka alkavat tiistaina, Kallio kertoi.
Porsche GT3 Cup Challenge -sarja jatkuu elokuun 27. päivä Alastarolla, missä järjestetään samalla myös huippusuosittu Porsche Club Festival -tapahtuma.
Epäviralliset tulokset, Porsche GT3 Cup Challenge, osakilpailu 4/5 Botniaring, Jurva, 16.7.2016
Lähtö 1
1. Raimo Kulli 21.05,462
2. Emil Westman + 0,071
3. Johan Westergård + 0,149
4. Raimo Niemi + 0,877
5. Tom Nylund + 0,976
6. Tommi Haru + 1,544
7. Julle Laivola + 1,575
8. Roope Rinne-Laturi + 2,259
9. Daniel Skurnik + 2,496
10. Clas Palmberg + 3,559
Lähtö 2
1. Raimo Kulli 19.43,987
2. Emil Westman + 0,4643
3. Johan Westergård + 0,907
4. Tom Nylund + 15,878
5. Julle Laivola + 19,148
6. Raimo Niemi + 19,724
7. Roope Rinne-Laturi + 29,415
8. Clas Palmberg + 42,911
Epäviralliset mestaruuspisteet
1. Emil Westman 239,5
2. Raimo Kulli 206
3. Raimo Niemi 205,5
4. Tom Nylund 191
5. Johan Westergård 183
6. Clas Palmberg 183
7. Julle Laivola 181
8. Daniel Skurnik 130,5
9. Tommi Haru 127
10. Mikko Autio 32
11. Oliver Tiirmaa 32
12. Roope Rinne-Laturi 16
13. Juha Nisula 8
Epäviralliset tiimimestaruuspisteet
1. Relaa Racing 222,5
2. Wasa GT3 Racing 187
3. Maarakennus M. Laivola 154
Lähde: Porsche GT3 Cup Finlandin tiedote
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- AC Milanin europanna on kumottu!
- Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa