Kubica-efekti toimii – puolalaissponsorilta tuhti rahatukku Williamsille
Kuva: Getty Images
Robert Kubican palkkaaminen kisakuljettajaksi toi Williamsin F1-tallille merkittävää taloudellista tuloa sponsoripuolella torstaina julkistetun sopimuksen muodossa.
Puolalainen öljy-yhtiö PKN Orlen on ensi kaudella Williamsin merkittävä sponsori, jonka brändi näkyy tallin autossa, kuljettajien kypärissä ja vaatetuksessa. Sopimuksen rahallista arvoa ei julkistettu, mutta mediatietojen mukaan se on vähintään 10 miljoonaa dollaria.
– Ainoa F1-sarjassa ajanut puolalainen, Robert Kubica ajaa kisakuljettajana ensi kaudella ja me haluamme olla hänen tukenaan matkalla takaisin huipulle, PKN Orlenin toimitusjohtaja Daniel Objatek kommentoi tiedotteessa.
Takavuosien menestystalli Williams jäi viime kaudella valmistajien MM-sarjassa viimeiseksi. Päättyneellä kaudella tallin testikuljettajana toiminut Kubica ajoi viimeksi kilpaa F1-sarjassa kaudella 2010, ennen kuin urasuunnitelmat menivät uusiksi helmikuussa 2011 rallionnettomuudessa tulleen vakavan käsivamman vuoksi.
Lähde: Reuters.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Brasilia ja Hollanti kamppailevat pronssista
- Elisa Viihde Viaplay näyttää Kimi Räikkösen NASCAR-kisan suorana – ”Kaikki on mahdollista”
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”