Kroaattilegenda: ”Voitan mieluummin Ukrainan mestaruuden kuin Mestarien liigan Barcelonassa”
Kuva: Getty Images
Kroatian maajoukkueen vakiomiehiin yli vuosikymmenen ajan kuulunut Darijo Srna oli pitkään Barcelonan kiikarissa, mutta nyt 35-vuotias Srna on pysynyt uskollisena ukrainalaisseura Shakhtar Donetskille.
Srna on edustanut Shakhtaria jo 14 vuotta ja viihtyy seurassa.
– Kaikki tietävät huhuista, joiden mukaan olisi ollut menossa Barcelonaan. Sydämeni on kuitenkin täällä, olen onnellinen Shakhtarissa. En koe ole olevani osa seuraa 14 vuoden jälkeen, koen olevani osa perhettä, Srna kertoi Marcan mukaan.
Pienen piikin kroaatti heitti myös Barcelonan suuntaan.
– Sanoin puheenjohtajalle, että olen iloisempia voittaessani Ukrainan liigan Shakhtarin kanssa kuin olisin voittaessani Mestarien liigan Barcelonassa. Hän sanoi minulle, että kaikki on selvää ja sovittu, Srna kertasi jatkoaan.
Shakhtar voi varmistaa Ukrainan mestaruuden ensi kertaa kolmeen vuoteen, mikäli joukkue voittaa seuraavassa ottelussaan Zoria Luhanskin.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Huuhkajat hurjina maailmalla
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Suomalaisilla karmaiseva kauden startti
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”