Kritisoitu maailmanmestari: ”Siitä tulee kaunis peli”

Valioliigassa pelataan torstaina yksi ottelu, kun vahvasti nousussa oleva Arsenal kohtaa Crystal Palacen. Vaikka kyseessä on Lontoon paikalliskamppailu, suurin huomio on saarella jo viikonlopussa ja sunnuntaissa. Silloin kohtaavat arkkiviholliset Liverpool ja Manchester United Anfieldilla.
Näiden joukkueiden kohtaaminen on suurtapaus, mutta tällä kertaa panokset ovat tavallistakin suuremmat: vuosien tauon jälkeen kaksikko muodostaa Valioliigan kärjen – ManU ykkösenä ensimmäistä kertaa tässä vaiheessa kautta sitten Alex Fergusonin ja hallitseva mestari Liverpool kakkosena.
Ei siis ihme, että asetelmia haetaan brittimediassa jo nyt. ManU:n kiistelty ja paljon kritisoitu keskikenttäpelaaja, Ranskan paidassa maailmanmestaruuden voittanut Paul Pogba, ennakoi jo tulevaa BBC:lle ytimekkäästi.
– Siitä tulee kaunis peli kaikille. Tulossa on todella suuri peli, joten ollaan valmiina siihen, Pogba kertoi BBC:lle tehtyään viikolla voittomaalin Burnleyn verkkoon.
– Tiesimme, että jos voitamme tänään, olemme Valioliigan kärjessä, kun kohtaamme Liverpoolin. Meidän täytyy pysyä rauhallisina, nyt on iso hetki. Katsotaan, mitä tapahtuu, Pogba sanoi.
Myös ManU:n – Pogban tapaan kiistelty – manageri Ole Gunnar Solkjaer ennakoi tulevaa heti Burnley -ottelun jälkeen BBC:lle.
– Kohtaamme sunnuntaina mestarijoukkueen, joka on ollut loistava. Se on meille hieno testi, norjalainen kertoi.
V sport -kanavat ja Elisa viihde Viaplay näyttävät luonnollisesti sunnuntain huippuottelun suorana lähetyksenä 18.30. Sitä ennen Valioliigajalkapalloa on tarjolla torstain ainoassa ottelussa Arsenal-Crystal Palace ja lauantaina viiden ottelun verran. Sunnuntaina on ohjelmassa kaksi ottelua ennen kärkipeliä ja vielä myöhäisottelussa City yrittää jatkaa nousuaan – vastassa on tuolloin Crystal Palace.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Aino-Kaisa Saarista ahdisteltiin autossa: ”Yritti pussailla ja vaikka mitä”
- Antti Muurinen: ”Brasilian pitää onnistua tosi hyvin”
- Antti Niemi loistavasta Thierry Henrystä: ”Muistellaan, kun tavataan”