Kouvojen pitkäaikainen luotsi jättää seuran

Kouvojen Korisliigajoukkuetta kuudetta kauttaan luotsaava Jyri Lehtonen aikoo vetää henkeä valmennustyöstä, eikä täten jatka joukkueen peräsimessä ensi kaudella.
– Vuosikymmenen mittainen ammattilaisurani pelaajana vaihtui lennosta valmennusuraan, jota sitäkin on pian täynnä kymmenen vuotta. Tässä on todella pitkään menty koripallon ehdoilla. Nyt on aika asettaa perhe ja koti etusijalle, Lehtonen, kahden pienen lapsen isä, taustoittaa päätöstään Kouvojen verkkosivuilla.
Vuonna 1991 Äänekoskelta maailmalle koripallon perässä lähtenyt Lehtonen on Kouvojen edustusjoukkuetta pisimpään yhtäjaksoisesti käskenyt valmentaja. Reilussa viidessä vuodessa suhteesta Kouvolaan ja Kouvoihin on kehittynyt syvä ja lämmin.
– Kun tein sopimuksen Kouvojen kanssa toukokuussa 2010, meillä ei ollut yhtään sopimuspelaajaa. Ensi keväänä seuraajani tarttuessa ruoriin seura on tilanteessa, jossa neljällä mihin tahansa liigajoukkueeseeen mahtuvalla pelaajalla – Tuomas Hirvosella, Ville Kaunistolla, Alexander Madsenilla ja Arttu Saarijärvellä – on vuosi tai enemmän jäljellä sopimustaan. Välillä syvissäkin vesissä uineen seuran johto on osaavissa, pystyvissä käsissä ja joukkueen taustalla on mahtava staffi sekä tietenkin runsaslukuinen ja asiantunteva kotiyleisö, Lehtonen tiivistää.
Lehtonen korostaa, että veren vaihtuminen valmennusportaassa on monesti hyvä ja eteenpäin vievä asia.
– Tässäkin joukkueessa on pelaajia, joita minä olen valmentanut jo neljä vuotta. Heille tekee taatusti hyvää saada toisenlaista valmennusta ja erilaisia ärsykkeitä.
Aivan kuten Lehtonen Kouvoista, myös seuran puheenjohtaja Sami Pousi puhuu väistyvästä päävalmentajasta lämpimästi.
– Jyri on tehnyt erittäin hyvää työtä joukkueemme kanssa, monella kaudella vielä verraten niukoilla resursseilla. Hänen osaamisensa ja ansionsa esimerkiksi nuorten pelaajien koulimisessa ovat kiistattomat. Toivon, että tämän kauden päätteeksi Jyri saa hyvästä työstään ansaitsemansa palkinnon, sanoo Pousi ja lisää, että joukkueen ensi kauden valmennuskuviot ovat vielä täysin auki.
– Jyrin varhaisen ilmoituksen myötä meillä on nyt hyvin aikaa uuden valmentajan rekrytointiin. Ja aivan kuten Jyrikin sanoo, kaikki on kunnossa hänen seuraajalleen, Pousi päättää.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Mourinhon koirankopissa istunut saksalaislegenda valloittamaan Amerikkaa
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Antaako Anaheim nyt luottoa Vataselle?
- Antonio Conte kieltäytyi Real Madridin valmennuspestistä – Ykkösehdokkaaksi nousi uusi mies
- Antti Muurinen: ”Brasilian pitää onnistua tosi hyvin”