Korvaako Raheem Sterling Wayne Rooneyn?

Wayne Rooneyn pelipaikka tai jopa pelaamattomuus puhuttaa Englannissa suuresti ennen torstai-iltaista Uruguayn kohtaamista. Turnauksen avausottelussa Italiaa vastaan Rooney siirtyi laidalle, kun nuori Raheem Sterling tuli kentälle ja oli yksi Englannin parhaista pelaajista.
Sterling on pyrkinyt omilla lausunnoillaan tyynnyttelemään tilannetta, mutta Rooney on tilanteesta varsin ärtynyt, kuten aiemmin kirjoitimme.
– Olen valmis pelaamaan siellä, mihin päävalmentaja minut laittaa. Olen joukkuepelaaja ja teen töitä joukkueen eteen huolimatta pelipaikastani, kertoi Sterling Englannin tiedotustilaisuudessa.
Koska Englanti ja Uruguay hävisivät ensimmäiset ottelunsa Italiaa ja Costa Ricaa vastaan, on molempien käytännössä pakko voittaa, jos mielivät jatkoon.
– Olemme katsoneet heidän peliään, ja yrittäneet löytää tapoja satuttaa heitä. Valmentajamme on valmistanut meidät hyvin tätä peliä varten, Sterling sanoi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan