Konkarit Kanadan turvana – “Emme ole tottuneet häviämään”

Kanada pesi kasvonsa Ranskalle MM-kisojen avauspäivänä kärsimänsä tappion jälkeen kaatamalla lauantai-iltana Slovakian maalein 4-1. Ratkaisu syntyi vasta päätöserässä, jonka Kanada vei puhtaasti 3-0.
– Joukkueemme oli pitkät tovit nyt paljon parempi kuin edellisiltana. Olimme kovempia karvauksessa, kovempia maalinedustalla, Kanadan luotsi Dave Tippett summasi Canadian Pressin mukaan.
– Laitoimme paljon painetta veteraaniosastollemme varmistaaksemme, että asiat menevät oikein ja oli hienoa nähdä kaverien hoitavan homman.
Veteraaniosastoa johti kaksi maalia iskenyt Joel Ward ja Cory Hodgson sekä Kevin Bieksa iskivät maalin mieheen. Raskasta NHL-rutiinia ryhmään tuova kolmikko varmisti, ettei Kanada kärsinyt ensi kertaa historian aikana kahta tappiota MM-turnauksen alkajaisiksi.
Kanadan joukkue ei ole vielä täysin hitsautunut yhteen, mikä näkyi Ranskaa vastaan ja osin vielä Slovakia-ottelussakin. Hodgsonin mukaan se ei kuitenkaan ole selitys tai syy laskea odotuksia.
– Emme ole tottuneet tällaiseen, häviämiseen, etenkin näin aikaisessa vaiheessa, Hodgson painotti.
– Olemme kanadalaisia jääkiekkoilijoita ja olemme syntyneet pelaamaan. Ei pitäisi viedä kauaa oppia tuntemaan toistemme pelaaminen.
Myös päävalmentaja Tippett näkee jo merkkejä paremmasta.
– Pelaajat alkavat löytää rytmin ja roolinsa. He tietävät jäälle mennessään tilanteen ja silloin on helpompi pelata, he pääsevät paremmin sisään joukkuepelaamiseen, Tippett uskoi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa