Klassikko Valkeakoskella: ”Ei hetkauta hetkeäkään, mitä ihmiset sanovat ennakkosuosikista”

Suomen cupin ensimmäinen välierä pelataan lauantaina. Cupin historian menestyksekkäimmät seurat, Haka ja HJK, iskevät kotimaisen jalkapallon klassikossa vastakkain.
Tehtaankenttä on myyty loppuun – rajoituksien vuoksi sisään mahtuu 450 katsojaa. Haka-leirissä HJK halutaan haastaa ja olipa mukaan otettu jo Keith Armstrongin vuosien euro-ottelujen tutut budjettivertailut. Joka tapauksessa lähtökohdat ovat tiukkaan otteluun olemassa, sillä kumpikaan joukkueista ei ole hävinnyt vielä tällä kaudella.
Hakan kapteeni Jacob Bushue uhkuu itseluottamusta ennen ottelua.
– Se ei hetkauta hetkeäkään, mitä ihmiset sanovat ennakkosuosikista. Kaikki riippuu siitä, mitä me teemme joukkueena. Meillä täytyy olla itseluottamus kohdallaan ja tehdä töitä yhdessä joukkueen eteen koko ottelun ajan, Bushue kertoo Hakan verkkosivuilla.
Ottelu alkaa 16.00 Valkeakoskella.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä