Klassikko Valkeakoskella: ”Ei hetkauta hetkeäkään, mitä ihmiset sanovat ennakkosuosikista”
Suomen cupin ensimmäinen välierä pelataan lauantaina. Cupin historian menestyksekkäimmät seurat, Haka ja HJK, iskevät kotimaisen jalkapallon klassikossa vastakkain.
Tehtaankenttä on myyty loppuun – rajoituksien vuoksi sisään mahtuu 450 katsojaa. Haka-leirissä HJK halutaan haastaa ja olipa mukaan otettu jo Keith Armstrongin vuosien euro-ottelujen tutut budjettivertailut. Joka tapauksessa lähtökohdat ovat tiukkaan otteluun olemassa, sillä kumpikaan joukkueista ei ole hävinnyt vielä tällä kaudella.
Hakan kapteeni Jacob Bushue uhkuu itseluottamusta ennen ottelua.
– Se ei hetkauta hetkeäkään, mitä ihmiset sanovat ennakkosuosikista. Kaikki riippuu siitä, mitä me teemme joukkueena. Meillä täytyy olla itseluottamus kohdallaan ja tehdä töitä yhdessä joukkueen eteen koko ottelun ajan, Bushue kertoo Hakan verkkosivuilla.
Ottelu alkaa 16.00 Valkeakoskella.
LUE MYÖS:
- Nuori supertähti putsasi pöydän
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle