Katkeruutta Münchenissä 5-0-voitosta huolimatta – penkkikomennus suututti Arjen Robbenin
Kuva: Getty Images
Bayern München käytännössä sinetöi paikkansa Mestarien liigan puolivälierissä murskaamalla tiistaina Besiktasin kotonaan 5-0. Kaikkien ilmeet eivät kuitenkaan olleet aurinkoisia ottelun jälkeen.
Vaihdossa ottelun aloittanut Arjen Robben oli ratkaisusta katkera, vaikka kokenut hollantilainen vaihdettiin kentälle jo tauon alla.
– Näissä otteluissa kaikki haluavat olla mukana, myös minä. Jos et pelaa, se tekee kipeää, Robben sanoi Bildille ja päätti olla jatkamatta purkautumistaan.
– [Jokainen sana lisää] on liikaa. Jos kerron todellisista tunteistani, olen huomisaamuna herra Rummeniggen puheilla, Robben viittasi Bayern-pomoon.
Jos Robben jättikin jotain sanomatta, päävalmentaja Jupp Heynckes teki omat ajatuksensa aiheesta harvinaisen selviksi.
– Ymmärrän täysin että pelaaja ei ole tyytyväinen ellei hän pelaa avauksessa, se on normaalia, Heynckes myönsi.
– Minun pitää tehdä päätökset ja teen ne sen mukaan mitä pidän oikeana. Se on jokaisen hyväksyttävä. Piste.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen