Käsipallomiehillä vastassa Espanja – venyykö Suomi toiseen yllätykseen?
Suomen miesten käsipallomaajoukkue jatkaa komeasti alkanutta EM-jatkokarsintaa lauantaina, kun Folksam Arenalle Siuntioon saapuu vieraaksi lohkon ykkössuosikki Espanja.
Kuten keskiviikon voitokkaan Itävalta-ottelun alla myös nyt Suomi on keskittynyt tyystin omaan pelaamiseensa.
– Tämän koko viikon teema on oma pelimme, emme katsoneet ennakkoon Itävallan pelaamista emmekä katso myöskään Espanjan pelaamista, päävalmentaja Kaj Kekki alleviivaa Käsipalloliiton tiedotteessa.
– Toki tiedämme sen, ettei vastus ainakaan helpotu keskiviikosta.
Suomi lähtee joka tapauksessa tosissaan heittämään kapuloita maailmanluokan vastustajan rattaisiin.
– Siitä lähdemme, että pystymme antamaan kovan vastuksen Espanjalle ja uskon, että joukkue on täysin valmis peliin. Pelaamme nyt kotona ja se on toki pieni etu. Espanja matkustaa tänne – tietysti mekin matkustimme Itävallasta, mutta olemme meille tutuissa ympyröissä, Kekki sanoo ja toivoo kotiedun todella myös näkyvän ja kuuluvan.
– Toivotaan että yleisöä tulee runsaasti ja se myös käyttää ääntään reilusti. Pelaajat tulevat takuuvarmasti antamaan kaikkensa lauantaina ja toivon, että yleisö yltää samaan.
EM-jatkokarsintaottelu Suomi – Espanja pelataan lauantaina kello 14.30 Folksam Arenalla.
LUE MYÖS:
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti