Käsipallomaajoukkueella iso haaste
Kuva: Juha Tamminen
EHF EURO 2020:n karsintojen lohkovaiheeseen alkukeväästä tiensä selvittänyt miesten maajoukkue on karsintalohkossaan kovan haasteen edessä, mikä ei toki ole yllätys.
Suomi oli lohkoarvonnassa alimmassa eli neljännessä arvontakorissa ja jo lähtökohtaisesti vastaan tulee kolme vahvempaa maata. Tämän tosiasian myöntää myös maajoukkueen kokenut runkopelaaja Nico Rönnberg.
– Mielestäni oli selvää, että ”huonoja” maita ei voinut vastaan tullakaan. Lähdetään pelaamaan niin hyvin kuin pystymme ja näitä pelejä, kun pelaamme, niin nuori joukkueemme saa rutiinia ja opimme pelaamaan tällaisia kovia pelejä jatkoakin ajatellen, Rönnberg toteaa Käsipalloliiton verkkosivuilla.
– Vaikeaa tulee varmasti, mutta samalla myös hieno kokemus, Rönnberg uskoo.
Lohkon vastustajat Tanska, Pohjois-Makedonia ja Sveitsi ovat jokainen kovia käsipallomaita ja isoja haasteita Suomelle.
– Tanska on mielestäni yksi maailman kovimmista maajoukkueista, eikä siitä varmaan sen enempää tarvitse kertoa – kaikki varmasti tietävät millaisesta joukkueesta on kyse, Rönnberg arvioi.
– Makedonialla on myös kova joukkue, jossa vanha kuningas Lazarov on edelleen johtamassa joukkojaan. Sveitsillä on niin ikään hyvä joukkue ja rivissä vielä Schmid, joka on yksi maailman parhaista johtamassa omaa joukkuettaan.
”Kuningas” Lazarov on vastikään 40 vuotta täyttänyt Kiril Lazarov, joka on yksi kaikkien aikojen käsipalloilijoista – ainoa yli 1000 maalia Mestarien liigassa heittänyt pelaaja ja yhden MM-lopputurnauksen maaliennätyksen haltija 92 osumallaan. Andre ”Andy” Schmid puolestaan on neljästi Saksan Bundesliigan parhaaksi pelaajaksi valittu pelaaja, joka pyörittää edelleen 36-vuotiaana Sveitsin peliä.
Lähde: Käsipalloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?
- Agentti: Kiinalaisseura teki tarjouksen Cristiano Ronaldosta – tienaisi viikossa kaksi miljoonaa
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!