Jukka Jalosen tyly arvio Jokereista: ”Odotimme, että asiat tarttuisivat nopeammin pelaajistoon”
Kuva: Juha Tamminen
Jokereiden tämä KHL-kausi on ollut organisaation vaikein itäliigassa. Voittoja on tullut 26 ottelussa vasta 11, ja joukkue joutuu tosissaan taistelemaan pääsystä pudotuspeleihin.
Päävalmentaja Jukka Jalonen ruoti alkukautta Jokereiden kotisivuilla.
– On pyritty saamaan joukkue pelaamaan paremmin sen pläänin mukaisesti. Siihen on mennyt enemmän aikaa kuin alun perin ajattelimme. Odotimme, että asiat tarttuisivat nopeammin pelaajistoon, mutta paljon olemme joutuneet pakertamaan, Jalonen sanoi.
Jalonen tunnetaan vaativana valmentajana, jolla on ollut kussakin joukkueessaan selkeä visio siitä, millaista jääkiekkoa tulee pelata.
– Emme ole tarpeeksi hyvin saaneet opetettua pelaajia. Että olisimme pelanneet varsinkin viisaammin, koska olemme vähän tyhmästi puolustaneet. Intoa on ollut enemmän kuin älyä aika monessa ottelussa tiukoissakin tilanteissa. Pelin rytmittäminen on ollut vajaata, vaikka parhaimmillaan sekin on onnistunut. Se on vaatinut aika totaalista keskittymistä ja siinä on varmasti haastetta jatkossakin, hän kertasi.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Anaheim-kapteenilta upeaa heittäytymistä – fani sai kuulla tulevan esikoisensa sukupuolen uskomattomalla tavalla!
- Dopingkäryt jatkuvat: Nyt kärähti keihään hopeamitalisti!
- HJK:lle massiivinen takaisku ennen Mestarien liigan elintärkeää ottelua – luottopelaajan kausi ohi!
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Virtanen uskoo Norjan kaatuvan – ”pystymme voittamaan”
- 12 A-maaottelun mies tekee paluun Veikkausliigaan