Jukka Jalosen tyly arvio Jokereista: ”Odotimme, että asiat tarttuisivat nopeammin pelaajistoon”

Jokereiden tämä KHL-kausi on ollut organisaation vaikein itäliigassa. Voittoja on tullut 26 ottelussa vasta 11, ja joukkue joutuu tosissaan taistelemaan pääsystä pudotuspeleihin.
Päävalmentaja Jukka Jalonen ruoti alkukautta Jokereiden kotisivuilla.
– On pyritty saamaan joukkue pelaamaan paremmin sen pläänin mukaisesti. Siihen on mennyt enemmän aikaa kuin alun perin ajattelimme. Odotimme, että asiat tarttuisivat nopeammin pelaajistoon, mutta paljon olemme joutuneet pakertamaan, Jalonen sanoi.
Jalonen tunnetaan vaativana valmentajana, jolla on ollut kussakin joukkueessaan selkeä visio siitä, millaista jääkiekkoa tulee pelata.
– Emme ole tarpeeksi hyvin saaneet opetettua pelaajia. Että olisimme pelanneet varsinkin viisaammin, koska olemme vähän tyhmästi puolustaneet. Intoa on ollut enemmän kuin älyä aika monessa ottelussa tiukoissakin tilanteissa. Pelin rytmittäminen on ollut vajaata, vaikka parhaimmillaan sekin on onnistunut. Se on vaatinut aika totaalista keskittymistä ja siinä on varmasti haastetta jatkossakin, hän kertasi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kuva: Seksikäs ampumahiihtäjä poseeraa alasti
- Maailman paras pelaaja taas kohta Barcasta? – ”Niin älykäs pelaaja!”
- Mäkilegenda Matti Nykänen raivoissaan: ”Ihan täyttä kusetusta ja hyväksikäyttöä”
- ”Rakastan pyllyäsi” – Suomalaisen NHL-pelaajan 19-vuotias tyttöystävä mielettömässä bikinikuvassa