Juha Malinen: ”Argentiina ei saanut penkiltä samanlaista apua”

Rovaniemen Palloseuran valmentaja Juha Malinen näki, että maailmanmestaruus meni oikeaan osoitteeseen. Miehen mukaan lopputulokseen vaikutti vahvasti Saksan materiaalin leveys.
– Saksa oli kisojen organisoiduin ryhmä, jonka puolustus Manuel Neuerin johdolla oli tasaisesti loistava. Hyökkäyksessä oli paljon ratkaisijatyyppejä; siis paras voitti.
– Saksan penkin leveys paikkasi Khediran ja Kramerin yllättävät poistumiset. Samoin kävi kaikkien aikojen maalintekijän Miroslav Klosen korvaaminen. Mario Götze tuli ratkaisemaan. Argentiina ei saanut penkiltä samanlaista apua, Malinen kertoo.
Malinen näkee kisat eurooppalaisten ryöstöretkenä.
– Euroopan ensimmäinen ryöstöretki perustuu suunnitelmallisuuteen, vahvuuksien ulosmittaukseen ja itseluottamukseen. Sama koski pronssipelin ratkaisua.
– Etelä-Amerikan pienimmät valtiot toivat kuitenkin kisoihin myös rohkeutta ja aktiivista hyökkäämistä ja siten oman merkkinsä jalkapallon tulevaisuuteen, Malinen kertoo.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen ajoi paalulle Monzassa
- Lukko vahvana Saksassa
- KalPa reiluun voittoon – myös Ilves puhtaalla pelillä