”Jos joku muu voittaa, he ovat erittäin hyviä” – SJK janoaa Liigacupia

Liigacupin toinen finalisti ratkotaan maanantai-iltana Seinäjoen OmaSp Stadionilla SJK:n ja FC Hongan kesken. FC Inter raivasi tiensä finaaliin jo lauantaina kaadettuaan FC Hakan niukasti rangaistuspotkuilla.
SJK:n päävalmentaja Joaquin Gómez painottaa Liigacupin merkitystä joukkueelle ja ennen kaikkea sitä, että kun mestaruudesta kilpaillaan, sen on myös oltava tähtäimenä.
– Olemme nyt kahden voiton päässä ensimmäisen kilpailun voittamisesta. Sitä ei kuitenkaan liian usein tule niitä mahdollisuuksia. Olemme siten täysin keskittyneitä tähän kilpailuun, ja haluamme saada parhaan tuloksen tästä. Jos joku muu joukkue voittaa Liigacupin meidän sijastamme, sanoisin, että he ovat olleet silloin erittäin hyviä, sanoo Gómez SJK:n verkkosivuilla.
Maanantaina vastaan asettuva Honka haki virettä reilun viikon mittaiselta Espanjan leiriltä ja toppari Aldayr Hernandezin mukaan palaset alkavat loksahdella kohdilleen. Honka tuleekin haastamaan SJK:n vahvasti.
– Tulossa on varmasti hyvä ottelu kahden hyvän joukkueen välillä. Heillä on hyvä joukkue ja valmennus. He tulevat varmasti prässäämään meitä kovaa. Me haluamme jatkaa tällä hyvällä tiellä, millä nyt olemme, Hernandez toteaa Hongan verkkosivuilla.
Välieräottelu SJK-Honka alkaa maanantaina kello 18.00. Ottelun voittaja isännöi Liigacupin finaalia, joka pelataan lauantaina 19.3.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Kumpi nappaa Chelsean? Baseball-tykooni vai kemisti?
- Video: HIFK:lta uusi kannatusbiisi – tältä se kuulostaa
- Huippupituushyppääjä lopettaa uransa: ”Putosin Valioliigasta kolmosdivariin”
- Huomenna Helsingissä nähdään poikkeuksellinen koripallotapahtuma
- Ilouutinen! Maalitykki jatkaa Kärpissä – ”Saatiin juuri se mitä haluttiinkin”
- Seiska: Jere Karalahden uusi rakas selvisi – ”Lanteikas, kaunis blondi”
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Tshekki on voittanut kolme edellistä MM-kohtaamista