Joakim Kemell ja Brad Lambert varattiin ensimmäisellä kierroksella – varausnumerot putosivat odotettua alemmas

Joakim Kemell ja Brad Lambert varattiin NHL:n varaustilaisuuden ensimmäisellä kierroksella. Kemell oli 17. ja Lambert 30. varaus.
Kemellistä povattiin jopa kärkikymmenikön varausta, mutta hän putosi lopulta sijalle 17. Kemellin varasi Nashville Predators.
Vielä pari vuotta sitten ennakoissa kärkikolmikossa pyörineen Lambertin osakkeet olivat pahasti laskussa. Näytti jo siltä, että hän putoaa kokonaan ensimmäisen kierroksen varauksista pois ennen kuin Winnipeg Jets nappasi pelaajan numerolla 30.
Ykkösvaraus oli TPS:n slovakialaispelaaja Juraj Slafkovsky. Hän oli samalla ensimmäinen Liiga-pelaaja, joka varattiin ensimmäisenä. Hänen maanmiehensä Simon Nemec varattiin toisena. Kolmantena varattiin amerikkalainen Logan Cooley.
Kierrokset 2-7 varataan ensi yönä. V sport+ Suomi näyttää tapahtuman suorana lähetyksenä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon