Järkyttävä uutinen moottoriurheilumaailmasta: 39-vuotias speedway-tähti otti hengen itseltään
Kuva: Getty Images
Speedway-maailma heräsi tiistaina surullisiin uutisiin, kun maailmalle levisi tieto 39-vuotiaan puolalaiskuljettajan Tomasz Jedrzejakin kuolemasta.
Jedrzejak löydettiin aamulla kuolleena kodistaan Puolassa. Puolalaismedian mukaan Jedrzejak teki itsemurhan. Jedrzejakin joukkuekaverina Puolassa ajanut lajin moninkertainen maailmanmestari Greg Hancock kommentoi suru-uutista ruotsalaiselle Norrtelje Tidningille.
– En tiedä, mitä muuta voisin sanoa kuin että olen shokissa ja surullinen tapahtuneesta. Pidin Jedrzejakia ystävänäni, ajatukseni ja sydämeni ovat hänen perheensä luona, Hancock kommentoi.
Jerdzrejak kilpaili monta vuotta Ruotsissa, jossa suru-uutinen otettiin järkyttyneinä vastaan.
– Tosinaan ei vaan tiedä, mitä pinnan alla tapahtuu. Olet legenda ja mahtava tyyppi. Sinua tullaan kaipaamaan, veli, Indianerna-tallin Tai Woffiden kirjoitti Twitterissä.
Some times you just dont know whats going on under the surface! Your a legend mate such a good bloke. Your gonna be missed brother 
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen