Jari-Matti Latvala: ”Voitto täällä on mahdollista”
Kuva: Getty Images
Jari-Matti Latvala oli tyytyväinen ajoonsa Espanjan MM-rallin avauspäivänä. Sebastian Ogier johtaa Latvalaa avauspäivän jälkeen neljällä sekunnilla.
– Renkaiden kanssa alkoi olla viimeisen pätkän lopussa hieman hankaluuksia, mutta aika hyvin tuosta selvisimme. Auton säädöt ovat nyt ihan eri lailla kuin vuosi sitten, nyt yritämme hyökätä mutkiin paljon rohkeammin. Viimeiset EK:t hyökkäsin kyllä aika rajusti, enkä miettinyt juurikaan renkaita, Latvala sanoi WRC.comille.
– Ogier veti kyllä lopun tosi hyvin. Tiellä oli aika paljon irtoroinaa viimeisellä pätkällä, enkä pystynyt ajamaan ihan yhtä hyvin kuin aiemmin tänään. Toisaalta en olisi monta asiaa tänään pystynyt paremmin tekemään. Olemme paljon paremmassa vauhdissa kuin vuosi sitten täällä, joten kaikki on mahdollista, jopa voitto, Latvala sanoi.
Sebastien Ogier oli liikkeellä toisenlaisella mentaliteetilla.
– En ole vielä ajanut lainkaan limitillä, lähinnä säästänyt renkaita ja tullut varmasti, Ogier sanaili.
– Viimeisellä pätkällä yritin rutistaa ihan tosissani, mutta rengas ei vain riittänyt.
Esapekka Lappi taistelee yhä WRC2 maailmanmestaruudesta. Yhdeksän pistettä edellä oleva Nasser Al-Attiyah on selvästi takana. Lappi on luokassa kolmantena 39 sekuntia johtavan Pontus Tidemandin takana. Al-Attiyah on neljäntenä jo yli minuutin päässä suomalaisesta.
– Kaikki tuntuu hyvältä juuri nyt. Täällä joutuu miettimään, koska on hyvä aika ladata täysillä ja koska ei. Jos fiilis on hyvä, annan mennä, Lappi kertoi.
– Muutamia ongelmia tänään oli, mutta yritän vain pitää silmällä Al-Attiyahia. Kaikki on edelleen auki.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu