Jamaikan kelkkailujoukkue Sotshissa – varusteet eivät

Jamaika on mukana talviolympialaisissa 12 vuoden tauon jälkeen, mutta kovin ruusuisissa merkeissä maan rattikelkkailijoiden olympiamatka ei alkanut. Ryhmä on perillä Sotshissa monen mutkan jälkeen, mutta varusteet ovat edelleen matkan varrella.
Jamaikalaiskelkkailijat lähtivät matkaan harjoituspaikastaan Lake Placidista maanantaina ja tarkoituksena oli vaihtaa New Yorkissa Moskovan lennolla. Huono sää esti kuitenkin koneen laskeutumisen New Yorkiin ja kone joutui suuntaamaan Philadelphiaan tankkaamaan ennen uutta yritystä päästä New Yorkiin.
Alkuperäinen jatkolento oli jo lähtenyt ja järjestelyitten jälkeen ryhmä pääsi korvaavalla lennolla eteenpäin ja saapui lopulta Sotshiin tiistaina iltapäivällä.
Ratin takana kelkkaa ohjaava kolmien olympialaisten veteraani Winston Watts ja jarrumies Marvin Dixon olivat perillä, mutta matkatavarat eivät muuttunutta matkasuunnitelmaa onnistuneet seuraamaan.
– Tämä on todella turhauttavaa. Saimme viime hetkillä rahoituksen kasaan ja olemme saapuneet olympialaisiin – ja sitten tämä tapahtuu, Watts tuskaili BBC Sportin mukaan.
– Kelkka on täällä, mutta jalakset eivät sen enempää kuin mitään omat varusteemmekaan.
Watts harmitteli keskiviikon harjoituksen jäämistä väliin, mutta uskoi Jamaikan kelkan suuntaavan radalle jo torstaina.
– Tämä on täysin uusi rata kaikille ja keskiviikon väliin jääminen ei tosiaan ole hyvä.
– Meillä on ehkä mahdollisuus kolmeen harjoitukseen – kuuteen laskuun kaikkiaan – vielä ja uskon, että olemme niissä mukana, sillä meillä on täällä paljon ystäviä ja olen varma, että saamme lainaksi mitä tarvitsemme.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kuva: Seksikäs ampumahiihtäjä poseeraa alasti
- Maailman paras pelaaja taas kohta Barcasta? – ”Niin älykäs pelaaja!”
- Mäkilegenda Matti Nykänen raivoissaan: ”Ihan täyttä kusetusta ja hyväksikäyttöä”
- Melkoinen NHL-sopimus: Päättyy 2025, palkkaa 49 000 000