Inter-koutsi kehui omiaan – erityiskehut hattutempun iskeneelle superlupaukselle
Kuva: Juha Tamminen
FC Inter jatkoi lauantaina vahvoja otteitaan, kun se otti neljännen peräkkäisen voittonsa. IFK Mariehamn kaatui tylysti 3-0. Turkulaisten sankari oli 20-vuotias huippulupaus Benjamin Källman, joka iski joukkueensa kaikki maalit.
Päävalmentaja John Allen oli tyytyväinen mies taiston tauottua.
– Benin ilta oli tietysti mahtava, mutta myös muu joukkue voi olla otteisiin tyytyväinen, valmentaja sanoi.
Voitto ei tullut lukemista huolimatta helpolla.
– Olimme vaikeuksissa ensimmäisellä jaksolla. IFK prässäsi ylhäältä, mitä emme odottaneet. Me olimme lopulta jopa onnekkaita, että pääsimme johtoasemassa tauolle. Heillä oli siinä mm. kaksi ylärimaa.
– Toinen jakso oli meiltä parempi. Pidimme palloa enemmän ja pystyimme pitämään joukkueen paremmin tasapainossa. Saimme myös luotua tilanteita, mistä teimme lopulta kolme upeaa maalia, iloitsi Allen.
Lähde: Interin verkkosivut
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat